Modelowa marża petrochemiczna spada do 1.245 euro na tonę z 1.253 euro na tonę kwartał wcześniej. Marża rafineryjne na dieslu wzrosły o 13 procent mdm do 360 dolarów za tonę. Powodem – jak podał Orlen – są obawy o podaż w związku z remontami rafinerii w Europie oraz spadek zapasów w USA i na Starym Kontynencie.

Daniel Obajtek wezwany do prokuratury. Sam podał swój adres

S&P szacuje, że światowy wzrost popytu na ropę wyniesie w 2023 roku 1,9 mld mbd, z czego Chiny kontynentalne odpowiadają za 1,1 mln mbd. Analizując dane opublikowane właśnie przez Orlen nie można też zapominać o systematycznie tracącej na wartości złotówce. W ujęciu rok do roku szczególnie dużo na wartości straciła nasza waluta w stosunku do USD. To oznacza jednak, że wyrażone w USD marże rafineryjne i dyferencjał wzrosły po przeliczeniu ich na złotówki znacznie mocniej niż wynikałoby to z publikowanych na stronach Orlenu danych.

Nie tylko Daniel Obajtek. Oto prawdopodobne «jedynki» PiS

  1. Tamtejsze koncerny w ostatnich latach rozkwitły.
  2. W skali roku, zaś w II kwartale już 6,5 proc.
  3. Wyniki te czynią ją jedną z najszybciej rozwijających się firm w USA.
  4. W lutym wynosił 0,4 USD na baryłce, a w styczniu minus 1,2 USD.

Najnowsze statystyki potwierdzają, że Orlen jest jednym z beneficjentów drogiej ropy naftowej, która stała się za to przekleństwem kierowców. Warto jednak podkreślić, że nie można utożsamiać modelowej marży rafineryjnej z bezpośrednimi zyskami. Kosztów CO2, gazu, energii elektrycznej i logistyki.

Daniel Obajtek zlekceważył ostrzeżenia służb bezpieczeństwa. Orlen stracił 1,6 mld zł

Orlenznów zaczął podawać wartość modelowej marży rafineryjnej w ujęciu miesięcznym.Wcześniej robił to jednie do lipca 2023 r. Do obliczeń spółka stosuje notowania spotowetych produktów. Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen wraz z dyferencjałem Brent/Ural spada do 4,9 USD/bbl z 6,2 USD/bbl w IV kwartale 2021. Z kolei sam dyferencjał Ural/Brent wynosi 1,2 USD/bbl wobec 1,7 USD/bbl kwartał wcześniej. W pierwszym kwartale 2022 roku modelowa marża downstream, marża petrochemiczna i modelowa marża rafineryjna spadają w porównaniu z czwartym kwartałem 2021 r.

Tyle zarobił największy koncern w Polsce

Jak wskazują w komentarzach dla money.pl eksperci, to przede wszystkim efekt konsolidacji wyników Lotosu i skutek niespotykanego wzrostu marży, którą koncern zawdzięcza skokom cen na rynku paliw po inwazji Rosji na Ukrainę. Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen wzrosła w kwietniu do 20,5 dolarów z 10,8 dolarów w marcu. Bardzo szybko na tej informację zareagowała opozycja. Donald Tusk wprost powiedział, że «nikt tak bardzo nie łupił polskiego kierowcy, jak Orlen czy prezes Obajtek». Sam prezes wywołany do tablicy przekonuje, że to nie jest zysk firmy. O zdanie zapytaliśmy więc eksperta.

Rdr – poinformował koncern w prezentacji. W I kwartale modelowa marża rafineryjna rośnie kdk do 14,8 USD/bbl. Raen odnotował 1,23 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw.

Dyferencjał wynosi -1,2 USD/bbl wobec -2,0 w IV kw. W ostatnich dniach marże rafineryjne Lotosu i Orlenu wzrosły kilkakrotnie. To efekt zawirowań na światowym rynku ropy, związanych Brent pozostanie w przedziale 71-73 USD z agresją Rosji na Ukrainę. W praktyce powinno to przełożyć się na znakomite wyniki krajowych rafinerii. Polskie firmy paliwowe studzą jednak emocje i przekonują, że tzw.

Wobec 1,8 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka. MLP Group odnotowało 16,23 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. Wobec 26,15 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka. Orlen podał w prezentacji, że w I kwartale 2024 roku średnia cena ropy Brent spada do 81 USD/bbl z 84 USD/bbl kwartał wcześniej.

– W przyszłym roku może się to zmienić, kiedy rafinerie będą miały rezerwy i pojawią się nowe moce. Już teraz obserwujemy spadek popytu – dodaje Czyżewski. Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp.

To dlakoncernu z jednej strony dobra wiadomość, gdyż spadną koszty zużycia błękitnegopaliwa na własne potrzeby, a z drugiej zła, gdyż maleją zyski w biznesiewydobywczym. Analityk rynku paliw, dr Jakub Bogucki wyjaśnił money.pl w kwietniu, że marża modelowa to nie jest deklaracja koncernu, że zarobił konkretną sumę. Wyniki firmy wynikają po prostu z tego, że koncentruje się na niektórych z największych branż na świecie. Zwiększa swój udział w rynku w obszarach takich jak seks, stany lękowe, utrata masy ciała, włosy i skóra.

Marża brutto firmy również wzrosła do 82% z 80% w pierwszym kwartale 2023 r., a zysk netto wzrósł do 11,1 mln dolarów. Zarząd wierzy, że w kolejnych latach spółka będzie nadal zwiększać zyski. Molecure posiadało 52,37 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na koniec I kw. Wobec 53,31 mln zł rok wcześniej, podała spółka.

Dodaje, że pozytywny efekt na marżach może być zmniejszony przez planowany postój rafinerii w Lotosie, który ma trwać dwa miesiące. – Część instalacji będzie włączona, jednak podejrzewamy, że spółka może zwiększyć w tym czasie import diesla, nawet z takich kierunku jak Arabia Saudyjska USD/JPY: Czekamy na rozwój ruchu korekcyjnego – twierdzi Kozak. Z drugiej strony nadchodzący wzrost popytu z Chin może wpłynąć na podwyżki cen surowców naftowych, a – co za tym idzie – wywołać także cenową presję na lokalnych rynkach. To byłby scenariusz, w którym Orlen miałby szansę utrzymać wyniki z zeszłego roku.

I zanosi się na konflikt międzynarodowy. Bo do tych terenów roszczą sobie prawo Brytyjczycy. W ostatnich miesiącach płocki koncern szczególnie dużo zarabia na przerobie ropy.

— Dyferencjał Ural/Brent znacząco więc zaburza te wyniki. Należy pracować nad odejściem od rosyjskiej ropy. Traktowanie marży modelowej jako ukrytego zarobku firmy jest kompletnie nieracjonalne. Tym bardziej że jej poziom, który pokazujemy, nie uwzględnia poniesionych kosztów, jak np. Zakup uprawnień do emisji CO2, koszty remontów czy inwestycji odtworzeniowych.

Wyniki Orlenu wspiera też utrzymujący się na stosunkowo wysokim poziomie dyferencjał Brent/Ural, czyli różnica w cenie między surowcem wydobywanym spod dna Morza Północnego i rosyjskim, który rafinerie koncernu nadal przerabiają w dużych ilościach. Dla porównania we wrześniu sięgał 4,2 USD, a rok temu 2,2 USD. W kwietniu eksport rosyjskich produktów naftowych i ropy spadł do poziomu obserwowanego w czasie pandemii cztery lata temu. To efekt skutecznych ataków ukraińskich dronów na rosyjskie rafinerie oraz wielkich powodzi w Rosji. Ograniczona w efekcie wojny podaż paliw w Europie i na świecie wywarła silny wpływ na ich ceny.

Całość wsadu przeliczona jest według notowań ropy Brent podawanych przez giełdę w Londynie. Działalność Hims & Hers Health ma się dobrze. Dane opublikowane w tym miesiącu wykazały, że całkowite przychody spółki wzrosły w pierwszym kwartale o 46% do ponad 278 milionów dolarów, podczas gdy liczba abonentów wzrosła o 41% do 1,7 miliona. Wyniki te czynią ją jedną z najszybciej rozwijających się firm w USA. Grupa Wittchen – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – uruchomiła swój pierwszy, flagowy salon w Niemczech, w centrum handlowym Westfield Centro, w Oberhausen, podała spółka. Grupa zamierza w tym roku otworzyć także własne sklepy stacjonarne w Austrii oraz kolejne salony w Rumunii.

Biznesy rafineryjny i petrochemiczny zapewniły mu w II kwartale 2/3 zysku EBITDA LIFO. PKN Orlen ujawnił najnowsze informacje na temat osiąganej modelowej marży rafineryjnej. Działalność rafineryjna w Orlenie jest coraz bardziej opłacalna. Relacja przychodów do kosztów mocno się poprawiła.