Wystarczyło, że prezes FED swoimi wypowiedziami nie wystraszył inwestorów, a indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu wypadł znacznie poniżej prognoz. Ostatni wzrost o 30% kursu akcji PGE może być wynikiem politycznych zapowiedzi dotyczących podejmowania pierwszych kroków w ramach tzw. Jednakże brak konkretnych szczegółów sprawia, że kurs PGE może mieć trudności z utrzymaniem wzrostów.

Test wiedzy o inflacji. Rozwiążesz nasz quiz?

Podrożały walory KGHM-u, przy ponad 3-proc. Wzrostach ceny miedzi i blisko 4-proc. WIG20short, wprowadzony od 4 maja 2009 roku, jest pochodnym indeksem WIG20, odzwierciedlającym zmiany cen spółek w sposób odwrotnie proporcjonalny do standardowego WIG20. Jego wartość bazowa na dzień 31 grudnia 2005 wyniosła 2654,95 punktów.

Przynależność do indeksów

Uruchomienie nowego modelu generatywnej sztucznej inteligencji od OpenAI wywołało potężną falę zainteresowania botem. Tylko w ciągu 24 godzin od premiery wyszukiwanie w sieci dostępu do GPT-4o skoczyło o 5 tys. Od piątku 17 maja wszystkie pojazdy, które wyposażane są w instalację gazową, muszą być oznaczone specjalną naklejką bądź tabliczką – informuje portal moto.pl. Wirtualna Polska Media przeprowadziła przegląd prowadzonych projektów oraz redukcję zatrudnienia w wybranych obszarach.

Activision otwiera w Warszawie nowe studio. Polscy deweloperzy gier łakomym kąskiem dla…

JSW jest zdecydowanie najmocniej rosnącą spółką w indeksie WIG20, na trzy razy wyższych obrotach, niż zazwyczaj. Kurs KGHM też pnie się dziarsko w górę. Inwestorzy zaczęli zakładać wzrost cen surowców, a przede wszystkim węgla.

JSW, WP Holding, PZU, Orlen, Allegro – Kalendarz publikacji raportów finansowych za I kw. 2024…

  1. Początek tygodnia przyniósł na warszawską giełdę kontynuację powolnych wzrostów głównych indeksów.
  2. Stracił jeszcze kurs CD Projektu (-1,26 proc.), a ponad 117 mln złobrotu wykręcono także na akcjach PZU (-0,29 proc.).
  3. Niestety mocno ograniczonyzasięg odbicia indeksów nie wyglądał do końca przekonująco.
  4. 23 września 2013 roku Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadziła WIG30, indeks składający się z 30 największych i najbardziej płynnych spółek akcyjnych tam notowanych.
  5. Warto jednak zwrócić uwagę, że WIG20 to indeks typu cenowego, czyli nie uwzględnia (tak jak indeksy dochodowe, a takim jest WIG) dywidend, a jedynie zmiany poziomu cen akcji (wypłacane dywidendy je obniżają).

Niemniej jednak mimo niższej zmienności indeks WIG20 wyznaczył wczoraj nowe szczyty hossy, a indeks WIG ustanowił nowe historyczne maksima notowań zbliżając się do 90 tys. Początek tygodnia przyniósł na warszawską giełdę kontynuację powolnych wzrostów głównych indeksów. Tak udanej sesji w Warszawie jeszcze w tym roku nie było. Na wzbierającej fali optymizmu indeksy zostały wyniesione na nowe szczyty hossy. Naprzemienne wzrosty i spadki w tym tygodniu utrzymują WIG20w konsolidacji pod psychologicznym poziomem 2500 pkt.

Czekoladowy kryzys. Brakuje ziaren kakao, których ceny szybują na rekordowe poziomy

Oraz Cyfrowego Polsatu (-0,77 proc.). Spółka w środę po sesji przedstawi wyniki za I kwartał 2024 roku. Od rana kontynuuje zwyżki PKN Orlen (+2,32 proc.). Kurs płockiego koncernu zyskał w czasie poprzednich 6 sesji 4,5 proc. Kurs Cyfrowego Polsatu, który spada o 3,14 proc. Około godziny 10.00 WIG20 rośnie o 0,75 proc.

WIG20 pod presją największych banków i Orlenu. Przerwana seria KGHM a JSW liderem przeceny

W dołku z połowy października 2022 r. WIG notowany był na poziomie zaledwie ,5 pkt (intraday). Od tego momentu do teraz notowania tego indeksu poszybowały w górę aż o 68 proc. Od początku bieżącego roku WIG zyskał blisko 32 proc.

We wtorek Westinghouse podało, że wybrało siedem polskichfirm dla wsparcia budowy elektrowni jądrowej. Wśród nich znalazło się także Ferrum, której kurs zyskiwał po kilkanaście procent w ostatnich dwóch dniach. Solidarni pod kreską były wszystkie największe banki w WIG20z największą przeceną Aliora (-3,74 proc.) i Santandera (-3,39 proc.) i blisko3-proc. Swoją serię ośmiu wzrostowych sesji z rzędu przerwał kursKGHM-u, tracąc 0,84 proc. W sumie pod kreską w portfelu było 9 spółek. Największą przecenę zaliczył w WIG20 kurs JSW (-7 proc.),która w komunikatach poinformowała o możliwych istotnych spadkachprodukcji w 2024 w kilku kopalniach z uwagi na wystąpienietzw.

WIG20TR (total return), wprowadzony od 2012 roku, różni się od tradycyjnego WIG20 tym, że jest indeksem dochodowym. Obejmuje wypłatę dywidendy i emisję akcji z prawem poboru. Na bazie tego indeksu stworzono fundusz ETF Hamptons, idealny wypad tej zimy notowany na GPW o symbolu BETAW20TR.PL. 23 września 2013 roku Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadziła WIG30, indeks składający się z 30 największych i najbardziej płynnych spółek akcyjnych tam notowanych.

Po pozytywnym otwarciu, główne indeksy kontynuują zwyżki w drugiej części sesji. WIG20 rośnie o 0,61 proc, a WIG ustanowił nowy rekord. Kurs KGHM pnie się do góry od końca marca, m.

Najlepiej radzą sobie walory PGE, które zyskują 7,2%. Wśród spółek z mWIG40 najmocniej zyskuje GreenX (+8,26 proc.), ponad 5 proc. Po południu liderem wzrostów wśród blue chipów jest PGE, którego kurs rośnie o 3,83 proc.

Obroty wyniosły 1,52 mld zł, z czego 1,3 mld dotyczyło WIG20. Indeks WIG20 jest obliczany od 16 kwietnia 1994 roku, na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW. Pierwsza wartość indeksu wynosiła 1000 pkt. WIG20 Korzyści i wady Libertex jest indeksem typu cenowego, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG20 nie może uczestniczyć więcej niż 5 spółek z jednego sektora giełdowego.

Analitycy BM mBanku rekomendowali akumulowanie akcji giganta miedziowego KGHM. „Podwyższamy prognozy cen miedzi w bieżącym i przyszłym roku. Wyższe ceny metali w połączeniu z silnym dolarem stanowią dobre otoczenie dla KGHM, dlatego w sektorze rekomendujemy przeważanie KGH nad JSW” – napisali. W WIG20 wzrosty kursów dotyczyły 18 spółek, w tym wszystkichbanków, których branżowych indeks zyskał 1,08 proc. I był za górnictwem (4,76proc.), mediami (2,25 proc.), odzieżą (1,48 proc.), grami (1,62 proc.) w czołówce sektorowychwzrostów.

Pepco zyskało 3,15 proc., popublikacji wyników za II kw. Po wynikach zyskał także kursCyfrowego (2,46 proc.), któryna poziomie zysku netto był dużo lepszy od oczekiwań. Kruk (0,22 proc.) poinformował,że chce przeznaczyć na wypłatę dywidendy 347,7 mln zł z zysku za 2023 r., codaje 18 zł dywidendy na akcję. Rynki szybko wracają do tematu obniżek stóp procentowych w FED w przyszłym roku, a to podoba się rynkom akcji.

Po kreską w WIG20 były tylko Budimex (-0,07 proc.) i Allegro (-1,26proc.). Ważny miał być brak jastrzębich komentarzy, który uspokoił rynki przed publikacjąkolejnego ważnego dla Fed wskaźnika – danych z rynku pracy w USA za marzec,które zostaną opublikowane w piątek. Cały czas słabiej zachowują się banki, które są e tej chwilinajwiększym obciążeniem WIG20. Ponad 196 mln zł obrotu na Pekao (-1,49 proc.) i114 mln na PKO (-0,73 proc.) było największym hamulcem indeksu blue chipów.

Zysk netto również wzrósł mimo spadku EBITDA. Po środowej sesji Ferrum poinformowało, że ZKS Ferrum Najnowsze wiadomości z kraju niezawarło z Westinghouse żadnej umowy dot. Wsparcia budowy pierwszej elektrownijądrowej w Polsce.